R Programlamada Twitter İşlemleri - 1. Ders


Merhaba R severler,

Bugünkü dersimizde R programlamada Twitter  üzerinden veri nasıl çekilir, bir hachtack aratıldığında bunun istatistikleri nedir ve duygu analizi nasıl yapılır, grafik üzerinde gösterimlerini göreceğiz. Öncelikle yapmamız gereken bir twitter hesabı açmak ve sonrasında https://apps.twitter.com/ adresine giderek karşımıza çıkan sayfada “Create New App” butonunu tıklamak olacaktır. Sonrasını adımlar halinde özetleyelim.

1)      karşımıza gelen pencere başlığı “Application Details” olacaktır.

2)      Name kısmına uygulama adı

3)      Description kısmına açıklama

4)      website kısmına kendimize ait bir website yazabiliriz. Eğer kendimize ait bir site yoksa herhangi bir web sitesi yazsanızda geçerli olacaktır.

5)      Burada en önemli kısım CallbackUrl kısmıdır. Çünkü R içerisinde başarılı bir giriş yapıldığı zaman bu kısımdan doğrulanmaktadır. Buraya girilecek değer ise http://127.0.0.1:1410 olmalıdır.

Bu adımları uyguladıktan sonra R kısmına geçebiliriz. Twitter üzeriden giriş yapmak için ihtiyacımız olan paketler;

install.packages("twitteR")

install.packages("ROAuth")

bu paketlerle giriş işlemini gerçekleştireceğiz ve uygulayacağımız komut aşağıdaki gibidir.

setup_twitter_oauth(consumer_key, consumer_secret, access_token, access_secret)

argümanlara baktığımız zaman her birisi aslında uygulama yaptığımız “Keys and Access Tokens” kısmında bulunan anahtarlarla ilgilidir. Consumer_key ve Consumer_secret keyleri zaten ilgili sayfada mevcut fakat Access_token ve Access_secret için “Create Access Token” butonuna tıklmamız gereklidir. Sonrasında sırasıyla ilgili yerlere giriş yapılır.

NOT: Keyler girilirken mutlaka tırnak içerisinde olmalıdır.

setup_twitter_oauth("c58erJCnkdfbr08VNDoqT","w4dEtVVTSeHjo2rSEmXRFttXcQq3p5olOpMg","2221005629-Tuo6waGJ05ZE4G8Q4FdaTHAOR2","d3yBTZDc80YvUycWBVhbWLjKBPocdp6l7R0eZA")

yukarıdaki komut satırı benim için oluşturulan keyleri göstermektedir. Dikkat edilirse hepsi tırnak içerisinde ve sırasıyla consumer_key, consumer_secret, access_token, access_secret şeklindedir. Komut uygulandığında

[1] "Using direct authentication"

 

Şeklinde bir komut satırı göreceksiniz. Bu komut bir ip üzerinden olmaksızın direk yetki aldığınızı gösterir.

Şimdi elimizde bulunan yetkilendirmeyle ister kendi tweetlerimizi çekebiliriz istersek bir hachtack üzerinden veri çekme işlemi yapabiliriz. Bu işlem için aşağıdaki komut satırını uygularız;

mh370 <- searchTwitter("#Atatürk",  n = 1000)

tahmin edeceğiniz üzere "#Atatürk" kısmı arama yapacağımız kısım, n ifadesi ise ilgili tweet sayısıdır. Bir sonraki dersimizde twitter içerisinden duygu analizi nasıl yapılır ve grafikle gösterim yöntemleri ve haritalama işlemlerini göreceğiz.

Öneri, görüş ya da soru için facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yazar Kimdir?

Sıtkı Cansu, 19 Ekim 1985 yilinda Konya-Beyşehir'de dogmustur.İlk, orta ve liseyi Beyşehir'de bitirmis olup Konya-Ereğli Selçuk MYO Bilgisayar programcılığı ve Mugla Sıtkı Koçman Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olmustur. Çesitli yerlerde web tasarımcı ve veri tabani yöneticisi olarak çalışan yazar, son üç senedir ingilizce öğretmenliği yapmaktadir. Şu anda yüksek lisansını tamamlamak üzere Mugla Üniversitesinde öğrenim görmektedir.