Renklendirilmiş Haritalama ve Tmap Paketi


Merhaba R severler,

Bugün r dersimizde “tmap” isimli paketi tanıyacağız. Bu paket harita üzerinde belirli işaretlendirmeler ve renklendirmeler yapmak, aynı  zamanda istatistiksel olarak demografik bilgileri görselleştirmek için kullanılan bir pakettir. Bu paketin bir avantajı da verilere ait harita üzerinde işaretlemeler yapılırken yoğunluk renklerini gayet başarılı bir şekilde göstermesidir.

Şimdi paketimizi indirelim ve kullanıma açalım

install.packages("tmap")

 library(tmap)

 Bu paket içerisinde Avrupa’ya ait bir harita bulunmaktadır. Tahmin edeceksiniz ki Türkiye’de bu haritanın içerisindedir. Avrupa – Türkiye karşılaştırması için gayet kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Hemen Avrupa’ya ait haritayı yükleyelim ve boş bir Avrupa haritası çizdirelim.

data(Europe)

qtm(Europe)

“qtm” kodu “Quick thematic Map – Hızlı thematic Haritası” anlamına gelmektedir. Bu paketteki komutlara ait syntaxlar “ggplot” paketini esas almaktadır. Şimdi bu komutla renklendirme yapalım. Bu arada renklendirilmiş bu tür haritalara “choropleth” denilmektedir. İhtiyacınız olduğunda bu kelime ile aratabilirsiniz. Haritayı çizdirmek için komutumuz şu olacak;

qtm(Europe, fill = "economy", format="Europe", style="col_blind", text="iso_a3")

Argümanlara baktığımızda “fill” çizdirilecek haritanın konusunu vermektedir ve format olarak Avrupa kullanılmaktadır “text” argümanı ise ülke isimlerini haritaya yansıtmaktadır. Karşımıza çıkan grafikte avrupa’ya ait ekonomik gelişimler renkli olarak gösterime sunulmuştur. Bu haritayı bütün ülkeler içinde çizdirebiliriz. Bunun için öncelikle dünya haritasına ihtiyacımız var;

data("World")

Sonrasında grafiğimizi çizdirebilir, böylelikle ülkelerin gelişmişlik seviyelerini görebiliriz.

qtm(World, fill = "economy", format="World", style="col_blind",text="iso_a3")

Şimdi Avrupaya ait nüfuslanma ve kişi başına düşen milli gelir için tek komutla iki ayrı grafik oluşturalım ve renklendirmeleri “tmap” paketine bırakalım.

tm_shape(Europe) +    tm_polygons(c("pop_est_dens", "gdp_cap_est"), style="kmeans",         title=c("Population density", "GDP per capita")) +tm_format_Europe() + tm_style_grey()

yukarıdaki komutlar Avrupa  içindir. Aynı değerleri diğer ülkeler içinde görmek için yapacağımız tek şey Europe kısmını World olarak değiştirmek olacaktır.

tm_shape(World) +     tm_polygons(c("pop_est_dens", "gdp_cap_est"), style="kmeans",                 title=c("Population density", "GDP per capita")) +     tm_format_World() +    tm_style_grey()

Şimdi burada biraz yavaşlayalım ve tm_shape komutunu inceleyelim. Bu komut çizdirilen harita üzerinde değişiklik yapmamızı sağlar mesela yukarıdaki komutta harita olarak World seçildi. Argümanlardan tm_polygon ise gördüğünüz gibi bir dizi oluşturulmuş ve içerisine iki adet dizi elemanı yerleştirilmiş. Bu tek sayfa üzerinde iki harita görülecek ve birisinde nüfus yoğunluğu diğerinde kişi başına düşen milli gelir gösterileceği anlamına gelir.

Bugünkü dersimizden şimdilik bu kadar. Forum sayfamıza kaydolmayı ve facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız. Sorularınızı sağ alt köşedeki chat penceresinden sorabilirsiniz.

 

KAYNAK

https://cran.r-project.org/web/packages/tmap/vignettes/tmap-nutshell.html#shape-objects

https://cran.r-project.org/web/packages/tmap/tmap.pdf

 

Yazar Kimdir?

Sıtkı Cansu, 19 Ekim 1985 yilinda Konya-Beyşehir'de dogmustur.İlk, orta ve liseyi Beyşehir'de bitirmis olup Konya-Ereğli Selçuk MYO Bilgisayar programcılığı ve Mugla Sıtkı Koçman Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olmustur. Çesitli yerlerde web tasarımcı ve veri tabani yöneticisi olarak çalışan yazar, son üç senedir ingilizce öğretmenliği yapmaktadir. Şu anda yüksek lisansını tamamlamak üzere Mugla Üniversitesinde öğrenim görmektedir.