SQL Server Bağlantısı


Bugün sizlerle R programında veri yönetimi üzerinde yoğunlaşacağız. Demek istediğim aslında R programında Sql Server bağlantısı yapacağız ve kayıtları teker teker data frame lere aktaracağız. Bu işlem R programında “RODBC” paketi tarafından sağlanmaktadır. Fakat şu nokta önemlidir ki sql server a bağlanmadan önce bilgisayarda birkaç ayar yapmamız gerekli. Bu ayarlama işlemine “DSN” denilmektedir ve açılımı “Data Source Name” dir.

Şimdi işlemlere geçelim. Bu uygulamada kullanılan işletim sistemi window 7 Ultimate – 32 Bit sürümüdür. Gerekli olan programlar aşağıda listelenmiştir.

1-      Sql server (versiyon 2008+)

2-      R Editör

ADIM – I (SQL Server Kurulumu)

ADIM – II ( DSN İşlemi)

İlk olarak “denetim masası” penceresini açıyoruz. Daha sonra “Yönetimsel Araçlar” seçeneğinden “Veri Kaynakları (ODBC)” kısmına tıklıyoruz. Karşımıza gelen pencere “ODBC Veri Kaynağı Yöneticisi” olacaktır. Bu pencereye bir DSN ekleyeceğiz. ”Kullanıcı DSN” sekmesinden sağ tarafta bulunan Ekle butonuna tıklıyoruz. Yine bir pencere karşılıyor bizi ve pencerenin başlığı “Yeni Veri Kaynağı oluştur” şeklindedir. Buradan istediğimiz bir veri tabanı kaynak ismi seçebiliriz fakat burada konumuz Sql Server olduğu için “SQL Server Native Client 10.0” versiyonunu seçeceğiz. Diğer versiyonlara R programının uyumsuz olduğu söylenmekte olduğundan bu versiyonu seçiyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

Karşımıza bir pencere daha geliyor ve başlığı “Create New Data Source to SQL Server.”  Burada “Name” kısmına sql server içerisinde önceden oluşturulmuş bir veri tabanı adını yazıyoruz. “Server” kısmına “bilgisayar_adi\SQLEXPRESS” şeklinde tanımlıyoruz ve “Next” butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda eğer sql server için bir kullanıcı adı ve şifre tanımlıysa girişini yapıyoruz eğer bir kullanıcı adı ve şifre yoksa “With integrated Windows Authentication” seçeneği seçili durumda “Next” butonuna tıklıyoruz.

Bu pencerede kullanacağımız veri tabanı adını girmemiz gerekli “change the default database to” kısmını check yapıyoruz ve oraya veritabanı ismini giriyouz. Yine “Next” butonuna tıkladıktan sonra artık sonlandırıyoruz. Karşımıza bir pencere daha gelecek burada bağlantıyı test ediyoruz. Test ettirdiğimiz zaman bize “TESTS COMPLETED SUCCESSFULLY!” uyarısını vermesi gerekli. Eğer vermiyorsa pencereyi kapatıp kontrollerimizi yapabiliriz.

ADIM – III ( R Programlama)

Şimdi R kodlamaya başlayabiliriz. Daha önceden dediğimiz gibi R programlamada kullanmamız gereken paketin adı “ RODBC” paketidir. Hemen bu paketi indirelim ve kullanıma alalım.

install.packages("RODBC")

library("RODBC")

Veritabanına bağlantı kurmak artık R programı için çok basit. Diğer nesne tabanlı programlama dillerine göre daha az kod ve daha az zaman harcıyoruz bu işlem için. Hemen veri tabanına bağlanıyoruz.

channel <- odbcConnect("veritabani_adi");

İşlem bu kadar basit. Şimdi istediğimiz bir tabloyu data frame içerisinde R programına import edebiliriz.

data=sqlFetch(channel,"tablo_adi")

Tabloya ait bütün veriler artık elimizde. Şimdi birkaç sql kodu çalıştıralım. Mesela ilk on kaydı ekrana getirelim.

sqlQuery(channel,"select top 10 adi, soyadi from kullanici")

Umarım işinize yarayacak bilgilerdir. Soru ve önerileriniz için sayfamızı beğenmeyi unutmayınız.

KAYNAK

https://andersspur.wordpress.com/2013/11/26/connect-r-to-sql-server-2012-and-14/

http://statistical-research.com/wp-content/uploads/2012/09/database-connect.pdf

http://www.statmethods.net/input/dbinterface.html

 

Yazar Kimdir?

Sıtkı Cansu, 19 Ekim 1985 yilinda Konya-Beyşehir'de dogmustur.İlk, orta ve liseyi Beyşehir'de bitirmis olup Konya-Ereğli Selçuk MYO Bilgisayar programcılığı ve Mugla Sıtkı Koçman Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olmustur. Çesitli yerlerde web tasarımcı ve veri tabani yöneticisi olarak çalışan yazar, son üç senedir ingilizce öğretmenliği yapmaktadir. Şu anda yüksek lisansını tamamlamak üzere Mugla Üniversitesinde öğrenim görmektedir.